Human Design a logika. Wspólne mianowniki w HD i nauce XXI wieku.

To co mnie bardzo przyciąga w HD to ilość „nieprzypadkowych” podobieństw między tym systemem, a odkryciami naukowymi. Jednym z takich podobieństw są bramy na wykresie i kodony w żywych organizmach.

W celu zrozumienia czym są bramy warto spojrzeć na ich pochodzenie. Bramy na wykresie human design są wzorowane na jednej z najstarszych ksiąg na świecie – na IChing – inaczej – Księdze Przemian. Powstanie księgi jest nieznane. Pochodzenie jej szacuje się na około 1000 rok p.n.e. IChing była wykorzystywana (wciąż jest, tylko w mniejszym stopniu) przez władców starożytnych Chin jako wsparcie w kontemplacji przy podejmowaniu decyzji. Opisuje ona 64 możliwe konfiguracje zestawień natury yin i yang – heksagramy. Prościej mówiąc – opisuje 64 jakości, które są skutkiem zestawienia ze sobą dwóch przeciwnych jakości, które na siebie wzajemnie oddziałują. Każda jakość w Księdze Przemian jest przedstawiona za pomocą słów kluczy i krótkiego opisu pomagającego zrozumieć nam opisywaną jakość. Stwarza to możliwość indywidualnej interpretacji każdego opisanego aspektu. Z mojego punktu widzenia – Księga Przemian opisuje pewne jakości, którymi posługujemy się na co dzień, ale każda osoba ma prawo interpretować je inaczej i mieć inną relację z tymi aspektami.

Liczba 64 heksagramów wywodzi się od zestawień natury yin i yang. Yin jest zobrazowane jako przerwana pozioma kreska, a yang jako jedna kreska. W skrócie mówiąc działa to w taki sposób: yin-yang, yang-yin, yin-yin oraz yang-yang. Z tym, że jest to bardziej uszczegółowione.

Teraz spójrzmy na wykres Human Design.

Graf, który możemy wygenerować jest uproszczoną mapą. Wykres jest opracowany na podstawie mandali, która przedstawia 64 heksagramy IChing jako 64 aspekty natury człowieka. Na mandali bramy są zlokalizowane w okręgu jako cyfry, a po ich zewnętrznej stronie widnieją heksagramy. Na uproszczonej mapie (to co widzimy w środku mandali) są 64 heksagramy – jako bramy – są zlokalizowane w centrach, które łączą je w grupy.

Jaki ma to związek z kodonami?

Liczba 64 kodonów pochodzi od 4 nukleotydów, podobnie jak w przypadku heksagramów. Innymi słowy kodon to sekwencja trzech z czterech nukleotydów w nici DNA.

Podstawowym celem kodonów jest działanie jako pomost między informacjami przechowywanymi w gotowej do ekspresji nici DNA a syntezą białek, które są niezbędne w różnych procesach biologicznych. Między innymi dzięki tym procesom nasze ciało utrzymuje się przy życiu. Innymi słowy – kodony przyczyniają się do tworzenia białek w organizmie.

Żeby było jeszcze ciekawiej – istnieją relacje między poszczególnymi kodonami a bramami, które są odpowiednikami heksagramów. Kodon AUG (inaczej kodon „start”) koduje aminokwas Metioninę, który wyznacza początek procesu syntezy białek. W systemie Human Design, również jest brama, która opisuje naturę rozpoczynania nowych procesów – 41 The Gate of Contraction (Brama Kontrakcji). Opisuje ona naturę limitacji zasobów w celu maksymalizacji potencjału.

W moim odczuciu po zestawieniu tych dwóch aspektów: człowiek – tak samo jak kodony – nie jest swoim potencjałem, a przekaźnikiem miedzy ukrytym potencjałem a jego urzeczywistnienie. Jako istoty ludzkie nie jesteśmy ani potencjałem, ani tym co wytworzyliśmy – a TWÓRCAMI.

Przez nas przepływa połączenie między potencjałem a rzeczywistością.

To my możemy świadomie decydować w jakim stopniu urzeczywistnimy nasz potencjał.

Niesamowite jest to, że pewne odkrycia starożytne lub sprzed tysięcy lat zostają potwierdzane przez naukę w dzisiejszych czasach. Przeczytałam kiedyś, że to co często inicjuje badania w danej  dziedzinie to intuicja lub wiara. Przed ustaleniem kierunku jakichkolwiek naukowych prac zawsze jest jakiś czynnik, który wskazuje, że jest w nich coś wartego potwierdzenia lub obalenia. Intuicja wyprzedza naukę i wykorzystuje ją jako logiczne potwierdzenie.

Pozostawiam Wam do refleksji te informacje.

Powiązane wpisy

Komentarze